Bu kitabı kaleme almaya başlarken amacım toplumun en çok ihtiyacı olan konuları yazmaktı. Bunun için kendi kendime şu soruyu sordum: “Bizim toplumumuz neyi bilse daha başarılı, daha güçlü ve daha mutlu bir hayat yaşar?”

Bu sorunun cevabını edindiğim tecrübelerden yola çıkarak herkesin çok rahat anlayabileceği bir üslupla, konuları hikâyelerle ve örneklerle destekleyerek kaleme aldığım bu kitapta şu soruların cevaplarını bulabilirsiniz

 • Geçmiş yaşantımız, bugünkü yaşantımızı nasıl etkiler?
 • Hayır diyememe, çekingenlik, çok yeme, sorumluluk alamama gibi yönlerimizi niçin değiştirmekte çok zorlanıyoruz ya da değiştiremiyoruz?
 • Geçmişimize nasıl bakmalıyız?
 • Başkalarıyla iletişim kurarken nelere dikkat etmeliyiz?
 • Çocuklarımızı, öğrencilerimizi nasıl kırmadan motive ederek yönlendirebiliriz?
 • Özgüven kazanmak neden çok önemli?
 • Nasıl doğru hareket edebiliriz?
 • Kendimizi motive ederken hayal gücümüzü nasıl doğru kullanabiliriz?
 • Gaza gelmeyle motive olmak arasındaki fark nedir?
 • Başarı stratejileri nelerdir?
 • Başkalarıyla (eşimizle, çocuklarımızla, öğrencilerimizle) nasıl etkin iletişim kurabiliriz?

5 tane aile modeli vardır. Bu aile modellerinden bir tanesi doğru 4 tanesi yanlış aile modelidir. Yanlış aile modelleri genellikle farkında olmadan sorunlu çocuklar yetiştirir:

 • Biz bu aile modellerinden hangi aile modeline giriyoruz?
 • Biz hangi aile modelinde yetiştik?
 • Ben aile kurduğum zaman hangi aile modeline uygun bir aile sahibi olmalıyım?
 • Nasıl özgüven sahibi bir çocuk nasıl yetiştirebilirim?
 • Düşüncelerimizi yönlendirmek hayatımızı nasıl etkiler ve düşüncelerimizi nasıl yönlendirebiliriz?
 • Kendi değerimizi nasıl fark edebiliriz? Unutmayın, değersiz insan yoktur, kendi değerinin farkında olmayan insan vardır.
 • Mutlu olmak için kendimizle ve hayatla barışık yaşamanın önemi
 • Mutlu yaşamak için anlamlı bir hayat yaşamanın önemi
 • Bakış açımızı genişleterek daha özgür yaşamak

“Davranışlarımız, kendi iç dünyamız, yakınlarımızın davranışları ve iç dünyaları hakkında farkındalık kazanarak çok daha güzel bir hayat yaşamanız dileğiyle…”
Azmi ÖZKAN

Okuyucuların gözünden “İçimdeki Ben”

“Bir gelişim uzmanı olarak gördüm ki, okuyucuya sunulan gelişim ve değişim kitaplarının çoğunluğu, yabacı kaynaklarla veya onlardan alıntılarla dolu. Gördüm ki bu yayınlar halktan kopuk, daha doğrusu halktan ve hayattan habersiz sadece NLP uzmanlarının anlayabileceği, yayınlardı. Bizim, yani insanımızın anlayabileceği dilden bir değişim ve gelişim kitabı nasıl yazılabilir diye düşünürken değerli arkadaşım Azmi Özkan, bir gelişim kitabı yazdığını ve bana da e-kitap olarak yolladığını söyledi. Basılmadan önce okuma şansına sahip oldum. Her tabakadan insanın rahatlıkla anlayabileceği sade bir dil ve akıcı bir Türkçeyle yazılan bu kitap sayısız örneklerle desteklenmiş, sindirilmeye hazır hale getirilmişti.

Kitabı okuduktan sonra, “işte bizden biri, işte bizim gibi kokan bir kitap” dedim. Kazanç düşüncesinden uzak, bizim gibi düşünen, yerli fikirlerle beslenmiş bir uzman tarafından, bizim için kaleme alınmış bu eserin, büyük bir boşluğu doldurduğunu sevinerek gördüm.

İnsanlarımıza böyle bir eser kazandırdığı için, NLP Trainer arkadaşım Azmi Özkan’ı kutluyorum.”

— Nörolog Dr. Mustafa Uygur – NLP Trainer

Varoluşumuzun ana temalarını sıradanlıktan kurtarıp farkına varmamızı sağlayan bir birikim ve deneyim hazinesi olan bu eseri bitirdiğimde, adeta büyülenmiştim. Acaba elimdeki bu kitap bir sihir kutusu muydu?

— Yasemin Kars – YK Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Kitabı okumaya başladığımda, aradığımı bulduğum için çok sevindim. Çünkü piyasada bu alanda yazılmış birçok kitap olmasına rağmen kolay anlaşılabilir, doyurucu bir kitap bulmak oldukça zor. Yaptığım sunumlarda ve bireysel görüşmelerde konuştuğumuz konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler sunan kaynaklar isteniyordu. Artık rahatça “işte sizin ihtiyacınız olan kitap, budur” diyebileceğim bir eser. Büyük bir boşluk doldurduğuna da inanıyorum. Azmi Bey’e teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum. Kendinizi keşfetmeniz dileğimle.

— Ramadan Balkı – Kişisel Gelişim Danışmanı (Samsun)

Azmi Bey’in kitabını elime ilk aldığımda; bir çoğunu okuduğum ve artık okumaktan sıkıldığım “Kişisel Gelişim” kitaplarından biriyle karşı karşıya olduğumu düşündüm. Kitabı okuduğumda ise yanıldığımı gördüm ve sevindim.

Kişisel gelişim kitaplarını iki sınıfta değerlendiriyorum.

Birincisi; yabancı yazarların kaleme almış olduğu kitaplar. Bu kitaplardaki birçok ilke ve örnek bizim inançlarımızla ve kültürümüzle örtüşmediği için bize hitap etmiyor. Bu tür kitapları okurken, mayınlı arazide gezer gibi, kültürümüze ters düşmeyen ifadeleri yakalayabilmek için çaba sarf ediyoruz. Kitabı okuyup bitirdiğimizde kafamız karışmış oluyor.

İkincisi ise yerli yazarların kaleme almış olduğu kitaplar. Bu kitapların yazarları “içimizden” birileri olmasına rağmen bize hitap etme konusunda yabancı yazarlar kadar bile başarılı değiller. Çünkü çoğunun konuyla ilgili yeterli bilgisi ve deneyimi yok. Varolan bilgilerinin de neredeyse tamamını yabancılardan ve onların kitaplarından almışlar.

Bu sebeple, yazdıkları kitaplar birçok kitabın hormonlanmasının özeti gibi bir görünüm arzediyor.

Azmi Bey ise bizzat yaşadığı veya tanık olduğu örnekler vererek NLP ilkelerini kültürümüzle özdeşleştirmeyi büyük oranda başarmış.

Bunun yanında daha önce hiçbir kitapta rastlamadığım yeni bakış açıları vermiş.

İlk kitabı olmasına rağmen iyi bir, ürün ortaya koymuş olan Azmi Beyi tebrik ediyorum. Aynı başarıyı yazacağı bütün kitaplarda göstereceğine inanıyorum.

— Muhammed Erdoğan – Yediiklim Yayıncılık Editörü

Bu kitabı okuyup incelediğimde, gerek konuların sıralanması ve içerik olarak mükemmel bir eser olduğunu gördüm. Bizi başarıya, sağlıklı iletişim kurmaya ve daha güzel, daha doğal bir hayat yaşamaya götürecek bir kitap.

Bu kitabın güzel bir yanı da öğrenci, memur, yönetici, öğretmen, ev hanımı gibi her kesime hitap etmesi ve her kesimin rahatça anlayabileceği bir kitap olmasıdır.
Bu eseri bana inceleme veren Sayın Azmi Özkan Bey’e başarılar diler, huzurlu ve mutlu bir yaşam dilerim.

— Ahmet ORTAÇ – Eğitimci, Yazar

Bir insanın inandığında, istediğinde pek çok işin üstesinden nasıl gelebileceğinin formülünü veren ender eserlerden biri.Bu konuda birçok kitap okumama rağmen bu kitap bende ömür boyu sürecek önemli etkiler bıraktı.

— Enes Gündüz – Üniversite Öğrencisi

“Bu kitap, NLP ile ilgilenenler için, NLP’nin temel kavramlarına yerinde örnekler vererek, NLP’nin günlük yaşantımızdaki yerini çok güzel bir biçimde anlatıyor. Piyasadaki NLP kitaplarında yalnızca teorik bilgiler yer almaktadır. Bu kitapta ise hem bu bilgiler veriliyor hem de birebir örtüşen örneklerle NLP’nin yaşantımızda nasıl değişimler yaratabileceği ortaya konuluyor.”

— Almıla Kından – Çevre Mühendisi

Konuşma Başlatın
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by